Taht Oyunları Beşinci Sezon Farklılıkları

Kit Harington as Jon Snow, Stephen Dillane as Stannis Baratheon and Liam Cunningham as Davos Seaworth. Photo Credit: Helen Sloan/HBO

Kit Harington as Jon Snow, Stephen Dillane as Stannis Baratheon and Liam Cunningham as Davos Seaworth. Photo Credit: Helen Sloan/HBO

[dropcap]G[/dropcap]eorge R. R. Martin ilk dört sezon boyunca her sezonda bir bölümü yazmaktaydı, ancak beşinci sezonda hiçbir bölümü yazamayacağını bunun sebebinin de serinin altıncı kitabı The Winds of Winter’ı bitirebilmek için çalışmakta olduğunu açıkladı.

Taht Oyunları’nın beşinci sezonu dizinin ve kitapların geleceğini önemli derecede etkileyecek değişiklikleri içermekte. Sezonun ilk bölümü 12 Nisan 2015 tarihinde yayınlanacak.

Birçoğunuzun fark etmiş olabileceği gibi her geçen sezon daha fazla değişiklik olmakta. İlk iki sezonda dizi kitaba olabildiğince bağlı kalmaya çalıştı ancak her geçen sezon bu bağ kopmaya başladı. Üçüncü sezondan başlayarak David Benioff ve Dan Weiss dizide değişiklikler yapmaya başladı.

Aşağıdaki kısımlar spoiler içermektedir, ilk başlığı dizinin ilk sezonlarını okumamış olanlar ve diğer başlıkları da kitapları okumamış olanların okumamaları tavsiye edilir.

Jon Snow’un annesi ile ilgili çeşitli teoriler ortaya atılmıştır, bu teorilerin henüz hiç biri net olmasa da bu teoriler çekiciliğini korumaktadır.

Catelyn Stark ile ilgili olarak kitaplarda, diziye göre farklı gelişmeler olmaktadır. Kitaplarda olan gelişmelerin uzun vadede diziye de yansıması beklenmektedir.

İlk Dört Sezonda olan Önemli Değişiklikler

Kristofer Hivju as Tormund Giantsbane. Photo Credit: Helen Sloan/HBO

Kristofer Hivju as Tormund Giantsbane. Photo Credit: Helen Sloan/HBO

İlk dört sezonda birçok değişiklik olmuştu, ancak bunlardan en önemli olanlar aşağıdaki gibidir;

 • Dizide ölen birçok karakter kitaplarda yaşamaya devam etmektedir, örneğin Khal Drago’nun arkadaşı Mago, Night’s Watch’dan Pyp ve Gren ve son olarak Warg olan Jojen Reed.
 • Kitaplarda ve dizide ak Gezerlerin Craster’in çocuklarını aldığını görmekteyiz, ancak dizide kitaplarda olmayan ak gezerlerin aldıkları bu çocukları küçük ak gezerlere dönüştürmeleri ile ilgili bir sahne var. Bu sahne ya ilerideki kitaplardan bir spoiler ya da dizi için eklenmiş bir özellik.
 • Dizide henüz Coldhands ve Leydi Taşkalp’i (Stoneheart) göremiyoruz. Serinin birçok fanı bu iki karakterin henüz çıkmamasını hoş karşılamıyor. Kitapta Bran Coldhands isminde gizemli bir varlık tarafından kurtarılmakta ve Catelyn Stark ölümünün ardından Leydi Taşkalp’e dönüşerek intikam almakta. Dizide her iki karakteri de önümüzdeki sezonlarda görme ihtimalimiz bulunmakta.
 • Dizide kitaba göre birçok karakter çok daha yaşlı olarak karşımıza çıkmakta. Örneğin Daenerys kitapta 13 yaşında Khal Dragon ile evlenmekte ve Jon Snow duvara 14 yaşında gönderilmektedir..

Taht Oyunları Beşinci Sezon Farklılıkları

Sophie Turner as Sansa Stark and Aidan Gillen as Littlefinger. Photo Credit: Helen Sloan/HBO

Sophie Turner as Sansa Stark and Aidan Gillen as Littlefinger. Photo Credit: Helen Sloan/HBO

Beşinci sezon ile çeşitli değişiklikler olacaktır, muhtemelen beşinci sezon ile kitaptan çok daha fazla bir farklılaşma ile karşılaşacağız.

 • Sir Gregor Clayne veya Dağ ölümden geri gelecek, kitaplarda olduğu gibi Cersei Lannister için son bir defa mücadesini verecek,
 • Catelyn Stark gitmişti ve Leydi Taşkalp olarak beşinci sezonda da karşımıza çıkmayacak gibi durmakta,
 • Tyrion ve Daenerys dizide çok daha erken buluşacaklar gibi,
 • Varys kitapta sadece kayboluyordu ve tekrar ortaya çıkıyordu ancak dizide Tyrion ile birlik olacak gibi,
 • Jon Connington ve Aegon Targaryen’ı beşinci sezonda göremeyeceğiz, dizinin 10 sezon olacağını varsayarsak önümüzdeki sezonlarda görmeyi umuyoruz,
 • Jaime Lannister ve Bronn Riverrun’daki kuşatmayı kaldırmak yerine Dorne’a gidiyorlar,
 • Kingsmoot ve Demir Adalar altıncı sezona kalacak,

Beşinci Sezon ile Kitaplar ile Arasındaki İlişki Bozulacak

Conleth Hill as Varys and Peter Dinklage as Tyrion Lannister. Photo Credit: Helen Sloan/HBO

Conleth Hill as Varys and Peter Dinklage as Tyrion Lannister. Photo Credit: Helen Sloan/HBO

David Benioff, Oxfor Union’da yaptığı açıklamada beşinci sezon ile birlikte kitaplar ile olan bağın azalacağı ve farklılaşmaların olacağını ancak sonuçta her ikisinin de aynı yerde buluşacağını belirtti.

Luckily, we’ve been talking about this with George for a long time, ever since we saw this could happen, and we know where things are heading. And so we’ll eventually, basically, meet up at pretty much the same place where George is going; there might be a few deviations along the route, but we’re heading towards the same destination. I kind of wish that there were some things we didn’t have to spoil, but we’re kind of stuck between a rock and a hard place. The show must go on… and that’s what we’re going to do.

Kaynaklar

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *