Jon Snow’un annesi kim?

Jon Snow and Ghost

Jon Snow and Ghost – By Wons Noj via Wikimedia Commons

[dropcap]J[/dropcap]on Snow, George R.R. Martin’in “A Song of Ice And Fire” veya Türkçe ismi ile “Buz ve Ateşin Şarkısı” isimli ödüllü fantastik kurgu serisinde önemli karakterlerden birisidir. Dizide Jon Snow karakterini Kit Harington oynamaktadır.

Jon Snow Hakkında

Konunun en başında Eddard Stark’ın piçi veya diğer bir deyişle gayri meşru çocuğu (bastard) olarak karşımıza önemsiz bir karakter olarak çıkan ancak her geçen bölüm ile birlikte vazgeçilmez bir karakter haline gelen Jon Snow bana kalırsa kitaptaki en önemli karakterlerden birisidir. Birçok konu onun üzerinde birleşmekte ve çıkmaza girmektedir.

Westeros’da yani hikâyenin geçtiği ana bölgede, kuzey topraklarında gayri meşru olarak doğan, taht/lordluk üzerinde hak edemeyen her çocukta olduğu gibi o da “Snow” yani Kar soyismini alır. Eddard Stark’ın eşi Cately tarafından sevilmez ve hep dışlanır, ancak Eddard Stark’ın çocukları ile özellikle de Arya ile arası çok iyidir.
Jon babasını idol olarak görmektedir, ancak babasının annesi hakkında ona hiçbir bilgi vermemesi onu bir taraftan rahatsız etmektedir.

Dire-wolf ya da Dehşetli-Kurt

Stark ailesinin sembolü dire-wolf veya Türkçedeki hali ile dehşetli kurttur. Stark ailesi yavru dehşetli-kurtlardan bulur ve bütün çocuklarına birer tane verirler. Jon Snow’un farklılığı yine burada da ortaya çıkar ve yavrulardan kar beyazı olan albino bir dehşetli-kurdu sahiplenir. İlerleyen bölümlerde Jon Snow “Ghost”, Hayalet ismi verdiği kurdunun bilincine girerek onun gözünden görme yetisini kazanır.

Jon Snow’un gayri meşruluğu, kitap boyunca başına gelenler ve kitap boyunca annesi hakkında net bilgi olmaması sonucu fanlar arasında annesinin kimliği ile ilgili büyük tartışmalar olmuştur. Bu tartışmalar konu akışını bile etkileyebilecek durumdadırlar.

Ashara Dayne

Bir teoriye göre Jon Snow’un annesi Ashara Dayne’dir, babası ise Eddard Stark veya abisi Brandon Stark’tır. Barristan Selmy’e göre Harrenhal’daki turnuvaya katılan Eddard ve Brandon Stark’tan birisi Ashara ile birlikte olmuş ve sonucunda onu hamile bırakmıştır. Starfall kulesinden atlayarak intihar etmesinden önce birçok kişi tarafından zaten hamile olduğu bilinmekteydi.

Ser Barristan’a göre Ashara’nın gayri meşru çocuğu, düşük sebebiyle ölen bir bebekti, bazılarına göreyse Jon Snow’du. Bu iddiaya inananlar arasında Cersei Lannister ve Catelyn Stark da bulunmaktaydı ancak Eddard’a sorduklarında her ikisine de cevap vermeyi reddetmiştir.

Jon: Ben annemin kim olduğunu dahi bilmiyorum.
Tyrion: Şüphesiz bir kadındır. Birçoğu annedir.”
– Tyrion’ın Jon Snow’a sözü.

Wylla

Diğer bir olasılık da Starfall’daki sütanne Wylla’dır. Robert Baratheon’a göre isyan zamanında Ned Stark’ı bir genç kız ile yatarken savaşa çağırmıştır. Winterfell’den çıktıktan sonra Kingsroad’da giderken Baratheon gayri meşru çocuğunun annesinin ismini hatırlamaya çalışırken“Senin piçinin annesi” diye sormaya çalıştığında, Ned isminin Wylla olduğunu söyleyerek daha fazla konuşmayı reddetmiştir.

Catelyn savaşın bitimi sonrası Winterfell dönüşünde Jon ve sütannesi ile nasıl tanıştığını hatırlamatadır. Muhtemelen buradaki sütanne Wylla idi, çünkü Ned Starfall’a Ashara Dayne’in kılıcı Dawn’u geri götürmeye gitmiştir. Diğer ilginç nokta Arthur Dayne’nin Ned’in ellerinde ölmesidir. Bu bilgiyi destekleyen olası iki kişi vardır bunlar Wylla ve Lord Howland Reed’dir, ancak Reed Lord olduğu için muhtemelen Wylla’dır. Lord Edric Dayne, Arya Stark’a Wylla’nın Jon’un annesi olduğunu söylemiştir ve Jon Snow ile sütkardeş olduklarını, çünkü kendisinin sütannesinin Wylla olduğunu söylemiştir. Ayrıca kan kardeş olmadıklarını söylemiştir. Arya ise tüm Dorne’lu erkeklerin yalancı olduğunu söylemiştir. Muhtemelen Edric’in durumunda bu bir yalandır ve Wylla tarafından Jon Snow’un gerçek annesini saklamak için uydurulmuştur.

Arya: Wylla kim?
Ned Dayne: Jon Snow’un annesi. Sana söylemedi mi?
Arya: Jon annesini hiç tanımadı. Adını bile.
– Edric Dayne’in Arya Stark’a sözü.

Balıkçı’nın Kızı

Lord Godric Borrel’in Davos Seaworth’a söylediğine göre, bir balıkçı ve kızı Ned Stark’ı Robert Baratheon’un isyanın başında Bite’dan Kuzey’e isyanın başında gizlice geçirmiştir. Bu yolculukta çıkan bir fırtına da balıkçı ölmüş, fakat kızı devam etmiştir. Lord Borrel’e göre, Ned balıkçının kızına bir çanta gümüş ve gayri meşru bir çocuk ile hamile olarak bırakmıştır ve kız da Lord Jon Arryn’e atfen çocuğa Jon Snow ismini vermiştir.

Jon’un annesi kimdiyse, Ned onu çok sevmiş olmalı. Catelyn ona ne dediyse çocuğun uzaklaşmasını sağlayamadı. – Catelyn Tully

Lyanna Stark

Birçok okuyucuya göre Jon Snow, Eddard Stark’ın çocuğu değil, Prense Rhaegar Targaryen ve Eddard’ın kardeş Lyanna’nın oğludur. Robert’in isyanının ilk günlerde Rhaegar ve Lyanna Tower of Joy’da gitmişlerdir ve Rhaegar hanedanını devam ettirebilmek için Lyanna’yı hamile bırakmıştır.

Savaşın bitiminden bir sene sonra Eddard ve adamları Tower of Joy’da Kingsguard’dan üç kişi bulmuşlardır, bunlar; Lord Komutan Ser Gerod Hightower, Ser Oswell Whent ve Ser Arthur Dayne’dır. Onları oradaki varlığı ve sonucunda çıkan tartışmanın sebebi belli değildir, fakat doğmamış hanedan varisini korumak olması büyük ihtimaldir. Bu çarpışmadan geriye kalanlar sadece Eddard ve Howland Reed’dir. Eddard kardeşinin yatakta kanlar içinde öldüğünü ve ona kimsenin bilmediği bir söz verdiğini hatırlamaktadır.

Daenarys Targaryen’in House of the Undying’de gördüğü görüşünde, yeni doğmuş oğlu Aegon ile birlikte Rhaegar “bir üçüncü olmalı” çünkü “ejderhanın üç başı olur” şeklinde bir cümle kurmuştur. Jon Connington’a göre, Rhaegar’ın eşi Elia iki zorlu doğumdan sonra çocuk doğuramayacak duruma gelmiş ve Fatih Aegon’un da iki kadın ile evlenmesini örnek göstererek, Rhaegar’ın kehanetini gerçekleştirebilmek için üçüncü bir çocuğa sahip olabilmek için başka bir kadından çocuk yaptığını öne sürmüştür. Daenerys’in diğer bir görüşünde mavi bir kış gülü bir buz duvarı içinde büyümektedir, Ned’e göre Lyanna kış güllerinden çok hoşlanırmış ve şu anda Duvar’da olan Jon’da Lyanna’nındır.

Şayet Rhaegar Lyanna ile gizlice evlenimişse, bu Jon’un gayri meşruluğunu ortadan kaldırmakta ve Aegon VI Targaryen’dan sonra Demir Taht’ın varisi yapmaktadır. Ancak bu da Night’s Watch’a olan yemini sebebi ile imkânsız hale gelmektedir.

Eddard’ın kellesinin Joffrey’in emriyle uçurulmasından sonra, Lyanna’nın ölümünü ve kardeşinin verdiği sözü bilen tek kişi Howland Reed olarak kalmıştır.

Sonuç

Jon Snow ilk kitapta gayri meşru sevilmeyen bir çocuk olarak başlayıp, sonrasında Duvar’a gönderilerek Night’s Watch’un adamı olmak için ant içmekte, sonrasında bir görev için Duvar’ın karşına geçip kendini vahşilerin arasında bularak kendi inşalarına karşı savaşır durumda bulmakta ve genç yaşına rağmen Duvar’ın komutanı olmaktadır. Beşinci kitap, “A Dance of Dragons” un son bölümünde ise bıçaklanarak ölüme terk edilmiştir.

Entertainment Weekly tarafından George R.R. Martin’e “Niye Jon Snow’u öldürdünüz?” şeklinde bir soru geldiğinde ise “Onun öldüğünü mü düşünüyorsunuz?” diye cevap vermiştir.

Bana kalırsa bu derece önemli bir karakter ölmeyecektir. Annesi ile ilgili teorileri düşündüğümüzde de muhtemelen o da bir Targaryen çıkacaktır. Ama şu ana kadar George R.R. Martin bizleri hep şaşırttı muhtemelen burada da şaşırtacak ve yine kimsenin aklına gelmeyen bir sonuca bağlayacaktır ya da öldürecektir.

Sizce Jon Snow’un annesi kimdir?

Kaynaklar

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *