Catelyn Stark’ın dirilmesi

Lady Stoneheart: Before and After by Doom-Art

Lady Stoneheart: Before and After by Doom-Art

[dropcap]L[/dropcap]eydi Catelyn Stark, Tully Hanedanında doğmuş ve Stark Hanedanından Lord Eddard Stark (Ned) ile evlenmiştir. Robb, Sansa, Arya, Bran ve Rickon’un annesidir. Ailesi Riverrun’dan Lord Hoster Tully ve Minisa’dır. Erkek kardeş Edmure’dur ve kız kardeşi Lysa Arryn, Vale’in Lordu Jon Arryn ile evlidir.

George R.R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk üç kitabında 25 bölümü Catelyn Stark’ın bakış açısından anlatılmıştır. Catelyn gururlu, güçlü, kibar ve cömert olarak anlatılmaktadır, ayrıca siyaset konusunda bilgili ve Westeros’un işleyişini iyi bilen birisidir. Catelyn, Stark’ların aksine Yedi inancına inanmaktadır.

Dizide Catelyn karakterini Michelle Fairley oynamaktadır, Fairley’den önce Jennifer Ehle bu rol için denenmiştir. Pilot bölümü ilk başta Jennifer Ehle ile çekilmiştir ancak daha sonradan rol Michelle’e verilerek pilot sahnelerinin tekrar çekilmesine karar verilmiştir.

Catelyn’in mutlu bir çocukluğu olmuştur. 12. doğum gününde Stark Hanedanından, Winterfell’in varisi Brandon Stark ile nişanlanmıştır. Tully’lerin yanında yetişen ve Catelyn’e âşık olan Petyr Baelish, Brandon Riverrun’a geldiğinde onu bir düelloya davet etmiş, ancak Brandon onu çok kolay bir şekilde yenmiştir, canını bağışlaması için Catelyn’in Brandon’a yalvarması gerekmiştir. Brandon’un kardeşi Veliaht Rhaegar tarafından kaçırılınca, onu kurtarmak için King’s Landing’e giden Brandon, II. Aerys tarafından öldürülmüştür. Brandon’ın ölümünden sonra Petry, Catelyn’e bir mektup göndermiş, ancak Catelyn o mektubu daha okumadan yakmıştır.

Brandon’un ölümü üzerine Catelyn Brandon’un kardeş Eddard ile evlenmiştir, aynı gün kardeşi Lysa’da Lord Jon Arryn ile evlenmiştir. Düğün gecesi hamile kalan Catelyn ilk çocuğu Robb’u, Ned Stark, Robert İsyanında savaşırken doğurmuştur. Bir yıl sonra savaştan dönen Ned kucağında gayri meşru çocuğu Jon Snow ile gelmiştir.

Taht Oyunları (A Game of Thrones)

Serinin ilk kitabının başında Lysa, kız kardeşine kralın sağ kolu olan kocası Lord Jon Arryn’in öldürülmesinden bahseder ve Catelyn’de Ned’in evlerine ziyarete gelen kralın teklifini kabul etmesini ister. Bran’ın düşerek sakatlanmasından sonraysa gitmemesi için yalvarır ancak, Ned sözünden geri dönmez ve kralın sağ kolu olmak üzere yola çıkarlar. Bran’ın bir kiralık katil tarafından öldürülmeye çalışması sebebiyle Catelyn de King’s Landing’e doğru yola çıkar. Oraya ulaştığında, çocukluğundan beri onu sevmekte olan Petry Baelish tarafından karşılanır ve Petry kiralık katilin kullandığı bıçağın Robert’in eşi Kraliçe Cersei Lannister’in cüce kardeş Tyrion Lannister’a ait olduğunu söyler.

Ned, Catelyn’e gerçekleri ortaya çıkartma sözü vererek Winterfell’e geri dönmesi için onu ikna eder. Geri dönüş yolunda Tyrion Lannister ile karşılaşan Catelyn onu yakalayarak kız kardeşinin kulesine götürür. Dokuz yıldır kız kardeşini görmeyen Catelyn, akıl sağlığının yerinde olmadığı söylentilerine de inanmaz, ancak gördüğünde anlayacaktır. Burada esir edilen Tyrion, kendisi adına düelloda dövüşen Bronn’un kazanması ile serbest kalır.
Buradan ayrıldığında Robb ile karşılaşan Catelyn, Robert’in ölümünden sorumlu tutulan eşinin hapiste olduğunu öğrenir. Eşini kurtarmaya giderken, Lord Walder Frey’e Robb’un kızlarından veya torunlarından birisi ile evleneceği sözünü vermek zorunda kalır ve eşini serbest bırakmaya fırsat bulamadan eşinin ölüm haberini alır.

Kralların Çarpışması (A Clash of Kings)

Kralların Çarpışmasında kuzeyin kralı olan oğlu Robb’un gölgesinde kalan Catelyn uzun yıllardan sonra hasta olan babası ve kardeşi Edmure’u ziyaret eder. Robb annesini Bitterbridge’e Demir Tahta göz dikmiş olan Robert’in küçük kardeşi Lord Renly Baratheon ile görüşmeye yollar ve Catelyn yolda Renly ile konuşmaya gelen Renly’nin büyük kardeşi Stannis ile karşılaşır. Renly, Stannis ile konuşmak istemez, Joffrey ve kardeşlerinin Cersei ve Jaime’nin gayrimeşru çocukları olduğunu iddia ederek tahtın yasal varisi olduğunu söyler.

Catelyn, Renly’nin çadırındayken bir gölge tarafından öldürüldüğünü görür ve Renly’nin koruması Tarth’lı Brienne ile Riverrun’a kaçmak zorunda kalır. Bu yolculukta savaşta yakalanmış olan Jaime Lannister ile karşılaşır ve Jaime Bran’ı kendisinin ittiğini itiraf eder, fakat Catelyn kızları Sansa ve Arya’yı serbest bırakacağı sözüyle onu serbest bırakır.

Kılıçların Fırtınası (A Storm of Swords)

Kılıçların Fırtınası’nda Jaime’i serbest bırakması sebebi ile göz hapsinde tutulan Catelyn Robb’un onu affetmesiyle serbest bırakılır ve babasının cenazesine gider. Robb, Riverrun’a yeni evlenmiş olduğu Leydi Jeyne Westerling ile döner ve Catelyn Lord Walder’a verdiği evlilik sözünün tutamayacakları için endişelenmeye başlar. Bir şekilde Lord Walder’ın kızlarından birisiyle Edmure’u evlendirerek kendilerini affettirebileceklerini düşünürler. Planlarına uygun giden bu evlilik süreci iyi gider, tam yataklarına gidecekleri zaman Lord Walder Frey, intikamını daha sonradan Kırmızı Düğün (Red Wedding) olarak adlandırılacak bir olay olan Catelyn’nin tarafındaki konukların neredeyse tümünü öldürerek alır. Catelyn oğlunu kurtarabilmek için Frey’in torunlarından birini esir alır, ancak oğlu Robb’un ölümünü seyretmek zorunda kalır. Catelyn ölmeden önce esirinin gırtlağını keser ama kendi gırtlağının kesilmesine engel olamaz.

Tully olarak şerefim üzerine, Stark olarak şerefim üzerine, senin oğlunun canına karşılık Robb’un canı. Bir oğlana karşılık bir oğlan
– Kırmızı Düğün’de Catelyn’in Walder Frey’e sözü

Aşağılanmak için nehre atılan cesedi, nehirden bir dire-wolf tarafından çekilir, muhtemelen bu Arya’nın dire-wolf’u Nymeria’dır çünkü aynı anda Arya annesini nehirden kurtardığını hayal etmektedir. Catelyn kısa süre sonra Brotherhood Without Banners tarafından bulunur ve Beric Dondarrion’un canını ona vermesiyle tekrar canlanır.

Kargaların Ziyafeti (A Feast for Crows)

Catelyn artık Leydi Taşkalp (Stoneheart) olarak bilinmektedir ve kardeşliğini liderliğini alarak ailesine yapılan yanlışların hesabını sormaktadır. Leydi Taşkalp ve Kardeşlik Tarth’lı Brienne’yi ve onun silahtarı Podrick Payne’i yakalar. Brienne, Catelyn’in yaşadığını görünce çok şaşırır ve Myr’li Thoros Beric Dondarrion’un kendi canını vererek Catelyn’i nasıl canlandırdığını yani dirilttiğini anlatır. Leydi Taşkalp, Brienne’nin Kral Tommen’in emri ile dolaştığını ve Jaime Lannister’in kılıcı Oathkeeper’ı taşıdığını öğrendiğinde Brienne’nin ya Jaime Lannister’i öldürmesini ya da idamı seçmesi gerektiğini söyler. Brienne’nin kararsız olduğu gördüğünde idam edilmelerini ister, sonlarının ne olduğu belli olmasa da Ejderhaların Dansı’nda Brienne’nin yaşadığı öğrenilir.

Leydi Taşkalp (Lady Stoneheart)

Lady Stoneheart: Details by Doom-Art

Lady Stoneheart: Details by Doom-Art

Ölüm Catelyn’i çok değiştirmiştir, eskiden olduğunun aksine artık daha az bağışlayıcı olmuştur. Kendisine ve oğluna karşı ihanet edenlerden intikam almak için yanıp tutuşmaktadır. Kırmızı Düğün ile ilişkisi olmayan kişiler dahi olsa Freyler, Boltonlar, Lannisterlar ile ilişkili gördüğü tüm herkesi asmaktadır. Petry ve Merret Frey’i bile bir hain olarak görmektedir.

Görüntüsü de çok değişmiştir, cesedi günlerce suyun içinde kaldığı için cildi beyazlamış ve yumuşamıştır. Saçlarının yarısı gitmiş ve kalanı ise beyazlamıştır. Yeniden diriltilmesine rağmen yaraları tam iyileşmemiştir, yüzünde ölmeden önce kendi yaptığı yaralar kalmış ve gırtlağı da hala kesik olarak durmaktadır. Konuşurken bir eliyle gırtlağını kapatmak zorunda kalmaktadır buna rağmen konuştuğu zor anlaşılmaktadır.

O konuşamıyor. Siz zalim piçler onun gırtlağını o kadar derin kesmişsiniz ki, konuşamıyor. Ama hatırlıyor.
– Tom Sevenstrings’in Merrett Frey’e sözü

Dizide ilk üç sezonda görev alan Catelyn, üçüncü sezonun sonunda Kırmızı Düğünde öldürülmüştür, dördüncü sezonda Sansa annesi ve kardeşinin öldürüldüğünü öğrenir, Robb’un kellesinin alındığını ve dire-wolf’u Greywind’in onun başının yerine dikildiğini öğrenir. Annesinin cesedinin ise aşağılanmak için nehre atıldığını öğrenir.
Lady Stoneheart veya Leydi Taşkalp’in dizide ne zaman ortaya çıkacağı bilinmez ama Lena Headey’in instagram hesabından paylaştığı kalp şeklindeki taş fotoğrafı dördüncü sezonun finali için beklenti oluşturmuş durumda.

Taşkalp, zayıflayan Stark hanedanı için güçlü bir karakter olabilecek gibi durmakta. Özellikle doğuda Arya’nın güçlenmesi, kuzeyde Jon’un güç kazanması ve her ne kadar beklentimizin dışında da olsa Sansa’nın siyasi olarak güçlenmesini destekleyecek bir Leydi Taşkalp Stark hanedanını taht oyunlarında güçlü bir konuma getirebilir.

Tor sitesinde, George R.R. Martin’in diğer popüler serisi Wild Cards’a gönderme yaparak, Buz ve Ateşin Şarkısı serisindeki joker (wild card) karakterlerin kimler olabileceği hakkında bir yazı yazmıştır. Bu yazıda Leydi Taşkalp karakterinin serinin ilerleyen noktalarında joker bir karakter görevi üstlenebileceğini öngörmüşlerdir. Çok geniş bir aileye sahip olan Freyleri teker teker eleyeceği ve asıl görevinin Beric’in ona canını vererek diriltmesi gibi onun da Stark çocuklarından birini ölümden döndüreceği düşünülmektedir.

Kaynaklar

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *