NaNoWriMo – Ulusal Kitap Yazma Ayı

Uzun zamandır bir yazı yazmıyordum yazı yazmama vesile olan olayın yine yazı yazma ile ilgili olması ilginç olacak. Daha önceden birkaç defa deneyip başarısız olduğum bir konu yanı roman yazmaya bu yılda NaNoWriMo bahanesi ile başlamayı düşünüyorum. Bilmeyenler için NaNoWriMo yani Ulusal Kitap Yazma Ayı her yıl Kasım ayında birçok katılımcının katıldığı bir etkinlik. Temel olarak 30 gün içinde 50.000 kelimeden oluşan bir kitap yazmak hedefleniyor

NaNoWriMo - 2016

NaNoWriMo – 2016

Her ne kadar bir kitap yazılması hedefleniyor olsa da 30 günün sonunda baskıya hazır olacak bir kitap olması şart değil. Temel amaç kısa sure içinde 50.000 kelimelik bir metin ortaya çıkartabilmek, sonrasında şayet konunuzun tamamlandığını düşünüyorsanız 30 günün sonunda geriye dönerek tekrar yazabilir düzenlemeler yapabilirsiniz veya daha uzun bir kitap yazmayı hedefliyorsanız yazmaya devam edebilirsiniz.

Daha önce yazmaya yeltenmiş olanlar bu konuyu anlayacaktır, yazmaya başlamak zorlu bir süreçtir NaNoWriMo bu direnci kırmaya çalışıyor.

Yine birçok yazar adayının hatası veya hastalığı yazdığı metni tekrar tekrar düzenlemeye çalışarak hiçbir zaman romanlarını tamamlayamamış olmaları, yine bu hastalığı da engellemeye çalışıyor.

Bazı yazar adaylarının yıllarca tek bir kitap uzerinde çalışıp hiçbir zaman kitap yayınlayamadıkları ile ilgili hikayeler bulunmaktadır. Ve yine popüler olmuş birçok yazar da ilk yayınlanan kitaplarından önce 10 kadar kitabi yazdıklarını ve bir kenarda beklettiklerini söylemektedir.

Her kişinin kariyeri ve yeteneği farklıdır ancak temel nokta yazmaya bir yerden başlamak ve NaNoWriMo’nun bu konu için güzel bir başlangıç noktası olduğudur.

Bu sene benimle birlikte yazmaya hevesli arkadaşları bekliyorum. Geçtiğimiz senelerden farklı olarak bu sene daha hafif bir konuda kendimi denemek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda kompleks bir fantastik kurgu serisini yazmayı hedeflemiş ve kurgu aşamasında günlerce zaman harcadıktan sonra yazdığım metnin kalitesini beğenmeyerek yarıda bırakmıştım ve bu yarıda bırakma olayı 2 ayrı yılda da olmuştu. Bu sene ise hedefimi kalitesi ne olursa olsun daha çok Middle Grade diye adlandırılan tarzda bir fantastik kurgu kitabı yazmayı hedefleyeceğim. Rick Riordan’ı bilmeyenler için Percy Jackson & the Olympians serisini örnek gösterebilirim.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *