Esir Şehrin İnsanları

Esir Şehrin İnsanları

Esir Şehrin İnsanları

Bu dönem ile ilgili okuduğum nadir kitaplardan birisi idi. İlk başladığımda çok büyük beklentilerim yoktu ancak ilk başladığım andan itibaren gerçekten etkilendim kitaptan.

Kurgu 1920 yılının Mart ayında İngiliz işgali altında İstanbul’da geçmekte. Savaş sırasında yurt dışında bulunan, Osmanlı’nın önemli ailelerinden bir erkeğin yurduna dönüşü sonrasında milli mücadeleye katılışını, ailesi ile olan ve kendi iç mücadelesini görmekteyiz.

Güzel bir dönem romanı olduğunu düşünüyorum. İngiliz işgali altındaki İstanbul’da, insanların hangi tarafları nasıl tuttuklarını ve tepkilerini görebiliyoruz.

Uzaktan bir karakter olarak, Mustafa Kemal’in Anadolu’daki zaferleri ve İstanbul’daki Türklerin bu zaferlere olan olumlu, olumsuz ve baze her ikisini de barındıran tepkilerini görmekteyiz. Köylü, saraylı, paşa ve çevresindekilerin farklı tepkileri ve bir çok şeyi bu kitapta bulmak mümkün.

Her ne kadar yüz sene öncesi anlatılıyor olsa da, ben nedense kişisel olarak bahsedilen konular ile güncel olaylar arasında benzerlikler buldum.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *