Book Challenge Tag

Old Books

Bookowski, nam-ı diğer Em. Chainey tarafından book challenge tag etkinliğinden etiketlenmişim. Blog konularında kendimi hala yeni olarak görmekteyim ve bu etiketleme için kendisine teşekkür etmek istiyorum.

Book Challenge Tag’ı kısaca özetlemek gerekirse. Kitaplar konusunda en beğendiğimiz ve ilklerimiz ile ilgili konuları ortaya çıkarmak amacıyla sorulan 6 adet sorudan oluşuyor. Sorular ve sorulara cevaplarım aşağıda. Etkinliğin sonunda ise benim de 20 kişiyi etiketlemem gerekiyor, çevremde kitap bloğuna sahip çok kişi yok ama ben yine de çevremde yer alan birkaç kişiyi katılacaklarını umarak etiketleyeceğim. Sanırım hayatlarının bir noktasında herkes kitap okumuş ve hayran kaldığı şeyler olmuştur.

1) İlk Hayranlığım:

Kitap okumaya küçük yaşlarda, klasik kitapların 80 sayfalık özet biçimlerini okuyarak başlamıştım. Sanırım birçoğumuz bu şekilde başlamışızdır. O dönemlerde okuduğum ve beni en çok etkileyen yazar Jules Verne olmuştu, onun kitapları içinden de Denizler Altında Yirmi Bin Fersah ı ilk sırada sayabiliriz. Şu anda hala Bilim Kurgu ve Fantastik Kurgu okuyorsam Jules Verne sayesindedir.

2) Favori Serim:

Genellikle seri kitapları okumayı sevdiğim için bu soruya aslında birçok cevabım olabilir ama tarttığım zaman her ne kadar bitmemiş bir seri de olsa George R. R. Martin’in A Song of Ice and Fire (Buz ve Ateşin Şarkısı) serisini söylemek zorunda hissediyorum kendimi.

3) Favori Kitabım:

2 numaralı soru ile çok yakın bir cevap olacak A Game Of Thrones yani Taht Oyunları.

4) Favori Erkek Karakterim:

David Eddings’in Belgarian Evreninde yer alan ana karakterlerinden Belgarath ya da gerçek adıyla Garath en çok sevdiğim erkek karakterdir. Okumayanlar için bir nevi Gandalf ekolü olarak özetleyebilirim.

5) Favori Bayan Karakterim:

Nedendir bilmiyorum ama okuduğum çoğu kitapta karakterler erkek oluyor, sanırım fantastik kurgu ve bilim kurgu ile ilgili bir durum bu. Ama onların içinde de çok beğendiğim, güçlü kadın karakterler oluyor.

En uzun bu soruyu düşündüm sanırım yine bir önceki soruda olduğu gibi David Eddings’in aynı evrende, Belgarath karakterinin bir kızı vardı ismi Polgara 12 kitaplık macera boyunca en çok etkileyen karakterden birisi olmuştu beni.

6) Favori Okuma Saatim:

Bu ister istemez çalışma temposuna ve ev haline göre şekilleniyor. En sevdiğim saatler her ne kadar gündüz saatlerinde, dışarıda hava soğuk ve yağmurlu iken bir taraftan kahve içmek bir taraftan da kitap okumak olsa da bu nadir yaşayabildiğim bir deneyim.

Gerçek dünyaya dönecek olursa geceleri 11:00’dan sonra, koltukta bağdaş kurmuş bir biçimde kitap okumak diyebiliriz.

Etiketlediklerim:

Serkan Yarbaş
Kemal Kefeli
Just Basic Facts
Sertaç Yarbaş

 

Plum leaves tarafından flickr adresine yüklenen bu resim kapak resmi olarak kullanılmıştır ve CC by 2.0 lisansı ile korunmaktadır.

You may also like...

7 Responses

 1. Em Chainey says:

  Çok güzel bir post olmuş, sen ne kadar fantastik-bilimkurgunun içinde isen ben de o derece disindayim ama hevesliyim. Challenge’i kabul ettiğin için teşekkürler 🙂

 2. Em Chainey says:

  Bu arada Jules Verne ben de çok severdim küçükken 🙂

  • Ugur Basak says:

   Jules Verne küçükken çok okudum ama yetişkin olarak serisinin tümünü okumak istiyorum. Hem atladığım kitaplar vardır kesin hem de muhtemelen kısatılmış hallerini çocuk zihni ile farklı bir şekilde okumuşumdur 🙂

   • Em Chainey says:

    Karpatlar Şatosu adlı kitabını çok merak ediyorum aslında, genel okuma etkinliği yapılabilir

    • Ugur Basak says:

     Nedense buna cevap vermeyi atlamışım bir şekilde. Karpatlar Şatosunu çok küçükken okumuştum, kitap kapağındaki resim Cüneyt Arkın’ı anımsatan bir tipti, o tarihlerde çok sevmiştim sonrasında kitabın yeni versiyonunu aldım ama henüz okuma fırsatım olmadı 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *